هنری فورد ایده بیت کوین را پیشبینی کرده بود!

0

در سال ۱۹۲۱ هنری فورد (Henry Ford)، صنعت‌گر مطرح آمریکایی پیشنهاد ایجاد یک «ارز انرژی» را داد که می‌تواند جایگزین پایه و اساس سیستم مالی باشد. این محصول شباهت شگفت‌انگیزی با خلق بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو داشت.

در سال ۱۹۲۱ هنری فورد (Henry Ford)، صنعت‌گر مطرح آمریکایی پیشنهاد ایجاد یک «ارز انرژی» را داد که می‌تواند جایگزین پایه و اساس سیستم مالی باشد. این محصول شباهت شگفت‌انگیزی با خلق بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط ساتوشی ناکاموتو داشت.

بیت کوین به عنوان واحد انرژی

در ۴ دسامبر ۱۹۲۱، روزنامه نیویورک تریبون (New York Tribune) مقاله‌ای را منتشر کرد که دیدگاه فورد در مورد جایگزینی طلا با یک ارز مبتنی بر انرژی را نشان می‌داد. به اعتقاد وی این واحد پولی می‌تواند تسلط خاص بر ثروت جهانی را از بین برده و به جنگ‌ها پایان دهد. وی قصد داشت تا بزرگ‌ترین نیروگاه جهان را تأسیس کرده و سیستم مالی جدیدی بر مبنای «واحد‌های انرژی» ایجاد کند.

فروید که شرکت معروف خودروسازی خود را در سال ۱۹۰۳ تأسیس کرده بود، در این باره چنین گفته است:

«در سیستم ارزی، انرژی استاندارد معادل مقدار مشخصی از انرژی است که به مدت یک ساعت اعمال می‌شود و معادل با یک دلار است. سیستم مالی فعلی فقط یک مورد از تفکر و محاسبه بر حسب مواردی است که گروه‌های بانکی بین‌المللی برای ما تعیین کرده‌اند. چنین تفکری باعث شده ما فکر کنیم که هیچ استاندارد مطلوب دیگری وجود ندارد!»

فورد هرگز نتوانست دیدگاه خود در باره یک ارز با پشتوانه کامل را اجرایی کند؛ اما یک قرن بعد این ایده با نام بیت کوین نمایان شد. از سال ۲۰۰۹ تا کنون بیش از ۱۸.۸ میلیون واحد بیت کوین استخراج شده است. استخراج این واحدها نیازمند رایانه‌هایی است که از پس حل معادلات ریاضی سخت برمی‌آیند. در ابتدا برخی از منتقدان به آسیب‌های استخراج بیت کوین بر محیط زیست اشاره کرده و به آن حمله‌ور شدند؛ اما در نهایت این واحد پولی به دنبال روش‌های جایگزین و مطابق با محیط زیست رفت.

جایگزینی با طلا و پایان جنگ

فورد در مورد رابطه بین طلا و جنگ چنین توضیح می‌دهد:

«قابلیت کنترل شونده طلا باعث ایجاد جنگ‌های بشری شده است. با شکستن این کنترل، جنگ نیز متوقف خواهد شد!»

برخی طرفداران بیت کوین معتقدند که بیت کوین می‌تواند با کاهش توانایی دولت در تأمین بودجه از طریق تورم، باعث توقف جنگ شود. این در حالی است که سیستم مالی بر پایه طلا می‌تواند تورم‌زا باشد. همان‌طور که فورد توضیح داده، بانکداری بین‌المللی بخش عمده‌ای از شمش‌های طلا را در اختیار خود دارد. این فرآیند کنترل و انباشت کالاهای گران‌بها باعث ایجاد بی‌ثباتی مالی و وقوع جنگ بر سر منابع می‌شود.

این مقاله نیویورک تریبون روز شنبه در شبکه اجتماعی ردیت (Reddit) منتشر شده و با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شد. برخی معتقدند که ناکاموتو ایده ایجاد بیت کوین را از همین تفکرات هنری فورد گرفته است. برخی نیز به شوخی به این موضوع اشاره کرده‌اند که ناکاموتو همان فورد در زندگی بعدی خود بوده است!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.