حقایق جالب دنیای رمزارزها

0

با گذشت بیش از 10 سال از عمر فضای کریپتو، کماکان رمزارزها برای عده بسیاری به‌عنوان صنعتی اسرارآمیز قلمداد می‌شوند. امروزه علی‌رغم آشنایی کاربران با نام‌هایی چون بیت‌ کوین و اتریوم، تنها عده اندکی با اطلاعاتی فراتر از اصول اولیه کاری آنها آشنا هستند. در این مقاله ما شما را با برخی حقایق جالب دنیای رمزارزها آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

1) تاکنون 4 میلیون بیت کوین نابود شده

اگر در گذشته مقدار زیادی بیت کوین داشته‌اید و اکنون دسترسی به آنها را به دلایلی چون گم کردن کلید خصوصی، ایراد سخت‌افزاری و یا ارسال آنها به یک آدرس سوخته از دست داده‌اید، چه می‌کنید؟ آیا راهی برای بازگشت آنها وجود دارد؟

لازم است بگوییم در حدود 4 میلیون بیت‌کوین برای همیشه از دست رفته‌اند. با توجه به محدودیت عرضه 21 میلیونی بیت کوین، این رقم قابل توجه است. کارشناسان معتقدند که بیش از 20 درصد کوین‌های از دست رفته قابل بازیابی نیستند.

این خبری بسیار ترسناک است، اما چگونه چنین چیزی رخ می‌دهد؟

بلاکچین بیت‌کوین، تغییرناپذیر و غیرقابل بازگشت است. این بدان معناست که پس از انجام هر تراکنش، امکان لغو یا برگشت آن وجود ندارد. لذا اگر دارایی‌ رمزارزی خود را به آدرس کیف‌پول اشتباهی ارسال کنید، آنها برای همیشه از بین خواهند رفت. بنابراین اینکه شما ممکن است در آستانه یک حمله قلبی قرار بگیرید، برای بلاکچین هیچ اهمیتی ندارد! تنها کافیست که کلیدهای خصوصی خود را از دست بدهید تا دیگر به دارایی خود دسترسی نداشته باشید.

2) سرنوشت 7500 بیت کوین مرد ولزی

 

در سال 2013 جیمز هاولز ساکن ولز، هارد دیسک خود که حاوی کلید خصوصی 7500 بیت کوین بود را به‌دور انداخت. سال‌ها بعد با رسیدن بهای بیت کوین به 1000 دلار، وی تصمیم گرفت مقداری از این دارایی خود را بفروشد. اما ناگهان متوجه شد که آنها را روی هارد دیسکی که مدت‌ها قبل به‌دور انداخته بود ذخیره کرده است. در حال حاضر او در تلاش است تا شورای شهر محل خود را مجاب به ارایه مجوز حفاری جهت یافتن این هارد دیسک کند. جیمز ادعا کرد که اگر شهرداری به وی مجوزهای لازم جهت جستجو را بدهد، او بخشی از بیت کوین‌های خود را به آنها اهدا خواهد کرد.

3) رمزارزها پیش از بیت کوین بوده‌اند

ایده یک ارز دیجیتال همتا به همتا و غیرقابل ردیابی برای اولین بار در سال 1983 توسط دیوید چام (David Chaum)، مهندس IT آمریکایی ارایه شد. او در همان سال نظریه خود درخصوص پول دیجیتال رمزنگاری شده را در یک مجله علمی منتشر و در سال 1989 میلادی شرکت دیجی‌کش (Digicash) را تأسیس نمود.

اما با گذشت زمان دیجی‌کش نتوانست انتظارات را برآورده کند و در سال 1996 اعلام ورشکستگی کرد. در آن زمان ارزهای دیجیتال دیگری از جمله Ecash ،e-gold و b-money نیز به بازار معرفی شدند که بعدها با رونق تجارت الکترونیک و توسعه پول دیجیتال، تاحدودی محبوب شدند. بنابراین ایده پول دیجیتال، مدت‌ها قبل از بیت کوین مطرح شد و حتی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) هم به برخی از پروژه‌های پیشین در وایت‌پیپر بیت‌کوین اشاره کرده است.

4) ساتوشی ناکاموتو یک هولدر بزرگ است

در سال 2013 سرجیو دمیان لرنر(Sergio Demian Lerner) که در دنیای کریپتو به عنوان طراح پلتفرم قرارداد هوشمند RSK شناخته می‌شود، ادعا کرد که بیش از یک میلیون بیت کوین در کیف‌پول ساتوشی ناکاموتو وجود دارد.

طبق یافته‌های لرنر، حدفاصل ژانویه 2009 تا ژانویه 2010، یک ماینر BTC منتصب به ساتوشی ناکاموتو موفق به استخراج بیش از یک میلیون بیت کوین شده است. ساتوشی تا به امروز کوین‌های خود را منتقل نکرده و همواره گمانه‌زنی‌هایی نزد جامعه رمزارزی درخصوص وضعیت آنها مطرح است. اگر دارایی کیف‌پول ساتوشی با ارز فیات مبادله شود، او به یکی از 50 فرد ثروتمند جهان بدل خوهد شد!

5) اولین معامله بیت کوین در ازای پیتزا بود

 

در 22 مه سال 2010، لازلو هانیک، اهل ایالت فلوریدا، 10 هزار BTC را بابت خرید دو پیتزا پرداخت کرد! این به عنوان اولین معامله تجاری بیت کوین شناخته می‌شود. در آن زمان، 10 هزار BTC معادل 40 دلار بود و هر بیت‌کوین چیزی کمتر از نیم سنت ارزش داشت. امروز این مقدار بیت‌کوین دارای ارزشی بیش از 340 میلیون دلار است!

6) بیت کوین بیش از یکصد فورک را تجربه کرده

خواه باور کنید یا خیر، بیت کوین بیش از یکصد فورک را تجربه کرده است. اصطلاح فورک (Fork) به این معناست که کد یک شبکه برای خلق ویژگی‌ها، توابع و حتی کوین‌های جدید کپی می‌شوند. بیت کوین به عنوان یک رمزارز متن باز به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا کد آن را به راحتی کپی و آن را بر اساس نیاز خود اصلاح کنند.

در فضای کریپتو دو نوع فورک وجود دارد: هارد فورک و سافت فورک.

به‌طور کلی از سافت‌فورک برای بروزرسانی بلاکچین و از هارد فورک به‌منظور بروزسانی‌های امنیتی یا ایجاد کوینی جدید استفاده می‌شود. تفاوت اصلی این دو اصطلاح در میزان سازگاری آنها با نسخه‌های پیشین خود است، به این معنا که در سافت فورک، کوین‌های قدیمی می‌توانند با ویژگی‌های جدید منطبق شوند اما هارد فورک با نسخه‌های قبلی خود سازگار نیست.

7) کیف پول‌های رمزارزی، دارایی دیجیتال شما را ذخیره نمی‌کنند

برخلاف تصور عوام، ارزهای دیجیتال در کیف پول‌های رمزارزی ذخیره نمی‌شوند، بلکه آنها کلیدهای خصوصی و عمومی افراد را ذخیره می‌کنند. دارایی‌های دیجیتال همواره در بلاکچین ثبت می‌شوند و کاربران تنها درصورت داشتن کلید عمومی و خصوصی صحیح می‌تواند به آنها دسترسی پیدا کنند.

کلیدهای عمومی، مشابه شماره حساب‌های بانکی بوده و برای مبادله با افراد به اشتراک گذاشته می‌شوند. کلیدهای خصوصی نیز همانند پین‌کد در کارت بانکی، به شما امکان ورود به حساب و انجام تراکنش را می‌دهند. بنابراین بدون این کلیدها، هیچ راهی برای انجام تراکنش وجود ندارد.

8) نزدیک به 2000 کوین مرده وجود دارد

با گذشت بیش از یک دهه از عمر صنعت کریپتو، بسیاری از پروژه‌های رمزارزی با شکست مواجه شده‌اند.

وب‌سایت Coinopsy که کوین‌های مرده را ردیابی می‌کند، اعلام کرد که تاکنون حدود 1854رمزارز نابود شده و انتظار می‌رود حتی این تعداد در آینده افزایش یابد.

اما این کوین‌های مرده دقیقاً چه هستند؟ درحقیقت آنها پروژه‌هایی رها شده‌ هستند که فاقد نود (Nod) بوده و روند توسعه آنها متوقف شده است.

9) دوج کوین با یک شوخی آغاز شد

 

خالق این ارز دیجیتال که با نام مستعار شیب‌توشی ناکاموتو (نامی طنز برگرفته از ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین) شناخته می‌شود، دوج کوین را بدون اهمیت به‌ بازاریابی یا پذیرش آن، صرفا به عنوان یک شوخی و ارایه یک سیستم پرداخت آنلاین دوستانه ایجاد کرده بود.

نام و لوگوی این رمزارز از نژاد سگ شیبا اینو گرفته شده است. واژه دوج و تصویر این سگ تا مدتها پیش از خلق دوج کوین، به‌عنوان میم (meme) یا طنز اینترنتی شناخته می‌شد و افراد برای نوشتن متن‌های خنده‌دار خود از آن استفاده می‌کردند.

صحبت پایانی

با گذشت حدود یک دهه از فعالیت رمزارزها، همواره اتفاقات جذاب و غیرقابل باوری برای این صنعت رخ داده است. از نابودی بسیاری از کوین‌ها گرفته تا رسیدن بهای بیت کوین از نیم سنت به بیش از 64 هزار دلار، حمایت بانک‌ها و نهادهای سرمایه‌گذاری از این حوزه و یا پذیرش دوج کوین، این میم‌کوین اینترنتی از سوی ایلان ماسک و شرکت تسلا. اینها تنها چند مورد از اتفاقات شگفت‌انگیزی بود که در فضای کریپتو رخ داده ‌است.

نظر شما درخصوص این وقایع و آینده این صنعت چیست؟ ما را از دیدگاه‌های خود در بخش ارایه نظرات مطلع سازید.

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.