بازی کنید وارز دیجیتال کسب کنید! معرفی برترین بازی‌های NFT

0

اخیراً، یکی از حوزه‌های داغ دنیای کریپتو NFTها و بازی‌های NFT با قیمت‌ها و ارقام نجومی بوده‌اند. در ادامه، چند مورد از برجسته‌ترین بازی‌های NFT را معرفی می‌کنیم و به بازی‌هایی که به‌زودی عرضه خواهند شد، نگاهی خواهیم داشت.

اهمیت بازی‌هایNFT

توکن‌های غیرمثلی (غیرقابل‌تعویض)، دنیای بازی‌های کامپیوتری را عوض کرده‌اند. ظهور NFTها نویدبخش دوره‌ای جدید و هیجان‌انگیز است که در آن بازیکنان با ایفای نقش‌های بسیار مهم‌تری در اقتصاد بازی، پاداش‌های مالی مناسبی دریافت می‌کنند.

در حال حاضر، همراه با پذیرش فزاینده فناوری بلاک چین توسط توسعه‌دهندگان بازی‌ها، پارادایم جدیدی از بازی‌های NFT شکل گرفته است. اما، پیش از ادامه بررسی بازی‌های NFT، بهتر است ابتدا ببینیم چگونه می‌توان هم‌زمان با بازی کردن درآمد کسب کرد.

شیوه کسب درآمد با بازی‌های NFT

یک بازی NFT ترکیبی از بازی‌های متعارف با سازوکار بازی‌های نامتعارف است تا به کاربران اجازه دهد کنترل بیشتری بر دارایی‌های درون بازی مانند پوسته‌ها، شخصیت‌ها، اسلحه‌ها، زمین‌های مجازی و موارد دیگر داشته باشند. این امر با راه‌اندازی بازی‌ها روی بلاک چین و پیوند زدن آنها با اقتصاد مبتنی بر دارایی‌های دیجیتال امکان‌پذیر می شود.

این دارایی‌های دیجیتال اغلب توکن‌های NFT هستند، یعنی به‌راحتی قابل‌تشخیص و غیرقابل‌تغییر هستند. پذیرش‌ استانداردهای توکن NFT به توسعه‌دهندگان نیز کمک می‌کند تا کمیاب‌ بودن و منحصربه‌فرد بودن آیتم‌های ارزشمند درون‌بازی را حفظ کنند. به همین دلیل است که برخی از دارایی‌های بلاک چینی این بازی‌ها از سایر موارد گران‌تر هستند.

با پیاده‌سازی این سیستم، بازیکنان می‌توانند از طریق 3 استراتژی اصلی مالکیت دارایی‌های بازی را به دست آورند. آنها می‌توانند شخصیت‌های جدید ایجاد کنند یا پرورش دهند، آیتم‌های دیجیتالی را از بازارهای پلتفرم مربوطه یا از طریق شخص ثالث خریداری کنند یا قفل آیتم را باز کنند و مالک آن شوند.

با هر کدام از این روش‌ها که بتوانید به آیتم‌های بازی دسترسی پیدا کنید، حقوق مالکیت انحصاری بر آنها دارید؛ به‌عبارت دیگر، می‌توانید آنها را توزیع کنید یا بفروشید و تمام پول حاصل از چنین معاملاتی را از آنِ خود کنید. به همین دلیل است که این مدل را play-to-earn می‌نامند؛ یعنی برای کسب درآمد، فقط کافی است بازی کنید!

فهرستی از برترین بازی‌های NFT

مانند همه حوزه‌های نوظهور بلاک چین، برخی از پلتفرم‌های بازیهای NFT نیز گوی سبقت را از سایرین ربوده‌اند. این بازی‌ها در خط مقدم جنون فعلی NFT هستند، زیرا با موفقیت توانسته‌اند توکن‌های NFT را با سبک‌های محبوب بازی‌ ادغام کنند.

به این ترتیب، بازیکنان می‌توانند در سبک‌های بازی مورد علاقه خود بازی کنند و هم‌زمان از یک بازار NFT سودآور بهره‌مند شوند. بدون توضیح بیشتر، در ادامه به برخی از از این بازی‌ها اشاره می‌کنیم.

اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

اکسی اینفینیتی به‌شدت وام‌دار سری بازی‌های پوکمون‌هاست، درحالی‌که با ادغام بلاک چین محصول نهایی را جذاب‌تر کرده است. در این بازی مبتنی بر اتریوم، هر بازیکن با هدف اصلی مبارزه با سایر بازیکنان، حیوانات خانگی دیجیتالی مبتنی بر NFT به نام اکسی‌ها را پرورش می‌دهد یا می‌خرد. هر شخصیت اکسی ویژگی‌های ژنتیکی منحصربه‌فرد خودش را دارد. بنابراین، نقاط ضعف و قوت اکسی‌ها به فرزندانشان نیز منتقل می‌شود.

این حیوانات خانگی دیجیتالی در بازارهای NFT اتریوم قابل‌معامله هستند و قیمت هر اکسی به میزان کمیاب بودن و منحصربه‌فرد بودن آن بستگی دارد. برای شروع بازی، باید حداقل 3 اکسی بخرید. برای هر ماجراجویی و هر نبرد بازیکن‌به‌بازیکن به‌عنوان پاداش توکن «اسموث لاو پورشن» (Smooth Love Portion) با نشان اختصاری SLP دریافت می‌کنید که توکن کاربردی بومی این پلتفرم با استاندارد ERC-20 است.

هر بار تلاش می‌کنید اکسی جدیدی را پرورش دهید، باید مقداری توکن‌های SLP بپردازید. این توکن‌ها را می‌توانید از صرافی‌ها نیز خریداری کنید. یکی دیگر از توکن‌های مبتنی بر ERC20 که در پلتفرم اکسی اینفینیتی بومی محسوب می‌شود، اکسی اینفینیتی شارد (Axis Infinity Shard) با نام اختصاری AXS است که نقش توکن حاکمیتی پلتفرم را ایفا می‌کند و در سرویس سهام‌گذاری بازی نیز به کار گرفته خواهد شد.

«خدایان رهاشده» (Gods Unchained)

«خدایان رهاشده» یا همان گادز آنچِیند بازی رایگانی است که عناصر NFT را با ژانر بازی معامله کارت ترکیب می‌کند. در این بازی، بازیکنان از یکدیگر کارت می‌خرند یا در مسابقه‌های بازیکن‌به‌بازیکن به‌تناسب کیفیت کارت و استعداد بازی‌کردن پیروز می‌شوند و کارت‌ها را جمع می‌کنند.

گفتنی است در این بازی، شرط تعیین‌کننده استعداد و استراتژی به‌کارگرفته‌شده است؛ زیرا بازی به‌صورتی طراحی شده است که بازیکنان هم‌سطح با هم رقابت کنند.

در این بازی، زمانی برنده می‌شوید که بتوانید عدد زندگی حریفتان را به صفر برسانید. برای هر بُرد، امتیاز «تجربه» دریافت می‌کنید. به‌محض پرشدن نوار «تجربه»، به سطح یا رتبه‌بندی بعدی می‌رسید و بسته جدیدی کارت دریافت می‌کنید که می‌توانید آنها را به مجموعه خود اضافه کنید.

توجه داشته باشید که هر کارت توسط یک توکن ERC-721 پشتیبانی می‌شود. بنابراین، می‌توانید این کارت‌ها را در بازار بومی پلتفرم یا بازار آزاد معامله کنید. کاربرانی که مایل به فروش کارت‌های خود در اکوسیستم بازی هستند، در ازای کارت‌ها توکن بومی پلتفرم، به‌نام GODS دریافت می‌کنند. البته، توکن GODS در زمان نگارش این مقاله هنوز به‌طور رسمی راه‌اندازی نشده است.

پیش از خرید یا دریافت هر توکنی که به‌عنوان توکن GODS به بازار عرضه می‌شود، مطمئن شوید که تیم توسعه‌دهنده این پلتفرم آن را به بازار عرضه کرده است.

اسپلینترلندز (Splinterlands)

اسپلینترلندز یک بازی مبتنی بر کارت‌های قابل‌معامله است که همچون بازی «گادزآنچِیند» به کاربران اجازه می‌دهد هم‌زمان با بازی کردن توکن به دست آورند. هرگاه برنده مسابقه با کارت ‌شوید، پاداش می‌گیرید.

برای شروع بازی اسپلینترلندز، ابتدا باید یک بسته کارت اولیه خریداری کنید، یک حساب استیم (Steem) ایجاد کنید و کارت‌های خریداری‌شده را در پلتفرم اسپلینترلندز نشان دهید.

گاهی ممکن است خوش‌شانس باشید و در بین اولین مجموعه کارت‌هایی که خریداری کرده‌اید، کارت کمیابی پیدا کنید. همچنین، ممکن است از یک کارت چند نمونه پیدا کنید. اگر این اتفاق افتاد، می‌توانید کارت‌های مشابه را برای افزایش قدرت آنها ترکیب کنید یا یکی از انها را در ازای رمزارزها بفروشید.

هنگامی‌که با کارت‌ها آشنا شدید، می‌توانید به نبرد با دیگر بازیکنان بپردازید یا در ماموریت‌ها و ماجراجویی‌ها شرکت کنید. نتیجه این فعالیت‌ها تعیین می‌کند که آیا کارت بیشتری به دست خواهید آورد یا خیر.

سندباکس تری‌دی (The Sandbox 3D)

 

سندباکس یک محیط بازی تعاملی مبتنی بر وُکسِل (voxel) و یکی از فعال‌ترین پلتفرم‌های بازی NFT است. به کوچک‌ترین جزء ساختاری یک تصویر سه‌بعدی وکسل گفته می‌شود.

در این پلتفرم، بازیکنان می‌توانند دارایی‌های مجازی بسازند و آنها را معامله کنند. همچنین، دارایی‌های مبتنی بر وکسل را می‌توان دستکاری و از آنها کسب درآمد کرد.

می‌توانید بازی سندباکس تری‌دی را به‌نوعی نسخه‌های بلاک چینی بازی‌های محبوبی همچون ماین کرافت (Minecraft) و رابلاکس (Roblox) بدانید. این پلتفرم‌ به کاربر ابزار موردنیاز برای ایجاد و به‌حرکت درآوردن اشیاء را می‌دهد و سپس، به کاربر اجازه می‌دهد این اشیاء را در بازار به فروش برساند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند روی این پلتفرم بازی‌های سفارشی ایجاد و بازی کنند.

سندباکس تری‌دی توکن بومی مبتنی بر ERC-20 به‌نام SAND را نیز ارائه کرده است. به‌وسیله این توکن، بازیکنان می‌توانند آیتم‌های درون‌بازی را در بازار این پلتفرم خریداری کنند. همچنین توکن‌های LAND نیز NFT هستند و از جمله ارزشمندترین و پرمتقاضی‌ترین دارایی‌ها در بازی سندباکس به شمار می‌روند. شایان ذکر است که فقط در ماه آوریل، مجموع 8.5 میلیون دلار توکن LAND به فروش رفت.

«دنیاهای بیگانه» (Alien Worlds)

 

«دنیاهای بیگانه» یا همان اِلیِن ورلدز یک محیط بازی دیفای و NFT است که رقابت اقتصادی و همکاری بین بازیکنان را در قالب تلاشی برای کشف سایر سیارات شبیه‌سازی می‌کند. بازیکنان برای به‌‌دست‌آوردن توکن تریلیوم (Trilium) با نام اختصاری TLM رقابت می‌کنند؛ از این توکن برای کنترل کردن سازمان‌های مستقل و غیرمتمرکزی به نام پِلَنِت دائو (Planet DAO) و همچنین، دسترسی به ویژگی‌های اضافی بازی استفاده می‌شود.

در دنیای الین ورلدز، بازیکنان با داشتن NFTها می‌توانند توکن TLM استخراج کنند، در نبردهای بازی شرکت کنند و در ماجراجویی‌های درون‌بازی شرکت کنند.

بازیکنان نیز بسته به استراتژی‌ای که انتخاب می‌کنند، می‌توانند NFT بخرند و به‌شکلی که مناسب بازیشان باشد، آنها را سرهم‌‌بندی کنند. علاوه بر این، بازیکنان می‌توانند با انتخاب اعضای شورای شش دائوی پلنت در حاکمیت بازی تأثیر بگذارند و مسیر آن را تغییر دهند.

«مسابقه‌دهندگان» (Battle Racers)

همان‌طور که از نام «مسابقه‌دهندگان» یا همان بَتِل رِیسِرز مشخص است، این بازی الهام‌گرفته از بازی‌هایی همچون سوپرماریوکارت (Super Mario Kart) و اِف زیرو (F-Zero) است. کل ایده بازی این است که بازیکنان بتوانند سلاح‌ها و قطعات مختلف را برای ایجاد قدرتمندترین اتومبیل‌ها ترکیب کنند تا بتوانند در مسابقات عملکرد بهتری داشته باشند.

بازیکنان می‌توانند ماشین‌های برنده یا جایزه‌گرفته را در قالب توکن‌های NFT روی بلاک چین ثبت کنند و آنها را روی پلتفرم اپن سی (OpenSea) با رمزارزها مبادله کنند.

هر بازیکن به‌دنبال بُرد بیشتر در مسابقات، سعی دارد ماشینی با ویژگی‌های برتر و کاربردی‌تر داشته باشد که سریعتر از سایرین حرکت کند یا قدرت دفاع در برابر حمله سایر بازیکنان را داشته باشد.

در حال حاضر، می‌توانید این بازی را روی دیسِنترالند (Decentraland) که خود جهانی مجازی و مبتنی بر بلاک چین است، بازی کنید.

بازی‌های NFT جدید

در ادامه، سه بازی دیگر معرفی خواهیم کرد که به‌زودی عرضه خواهند شد.

«گروه نگهبانان» (Guild of Guardians)

«گروه نگهبانان» یا همان گیلد آف گاردینز (Guild of Guardians) یک بازی نقش‌آفرینی با فضای فانتزی و مشابه با سبک آشنای ایجاد تیمی از قهرمانان، ماجراجویی‌ در سیاه‌چال و کسب منابع مختلف است.

همانند سایر بازی‌های NFT، جمع‌آوری منابع به بازیکن کمک می‌کند برخی آیتم‌های درون‌بازی را فراهم و از آنها برای کسب سود استفاده کند.

با این حال، همان‌طور که از نام گیلد آف گاردینز پیداست، این بازی به‌شدت روی ایجاد جوامع یا همان «گروه»ها (guild) متمرکز است. نگهبانان در برابر چالش‌های درون‌بازی متحد می‌شوند و در مقابل ارز بومی Gem به دست می‌آورند.

علاوه بر این، توسعه‌دهندگان بازی قصد ندارند کسب درآمد هر بازیکن در بازی به بهای افت درآمد بازیکن دیگر تمام شود. بنابراین، رقابت‌های گیلد آف گاردینز بازیکن علیه بازیکن نیست و بازیکنان باید با هیولاهای سیاه‌چال‌ها مبارزه کنند. بنابراین، کاربران به صرف هزینه برای از بازی بیرون کردن سایر بازیکنان نیازی ندارند.

این بازی در حال حاضر در دست توسعه است. فعلاً فقط توکن‌های NFT بازی به فروش می‌روند؛ راه‌اندازی اولیه بازی قرار است در سه‌ ماهۀ دوم سال 2022 انجام شود. با توجه به نام‌های بزرگی که پشتیبان این بازی هستند، قطعاً می‌توان این بازی را در فهرست بازی‌های مهم آینده قرار داد.

«تب طلا» (Gold Fever)

«تب طلا» یا همان گُلد فیوِر یک بازی نقش‌آفرینی در فضای جنگل است که در آن بازیکنان باید شخصیتی را انتخاب و بازیکنان دیگر را از بازی بیرون کنند؛ هدف بازی استخراج طلا در قالب توکن بومی بازی، NGL است. همچنین، بازیکنان باید بتوانند آیتم‌های خاصی مبتنی بر NFT مانند لباس، اسلحه و سایر وسایل را جمع‌آوری کنند.

مشابه با سایر بازی‌های NFT، گلد فیور نیز سعی می‌کند از کمیاب‌ بودن دارایی‌های مبتنی بر بلاک چین درون‌بازی استفاده کند. بازیکنان می‌توانند هر یک از شخصیت‌های اصلی بازی را انتخاب و نقش خود را در شکل‌گیری یک اقتصاد نسبتاً خشن مبتنی بر طلا ایفا کنند.

توجه داشته باشید که آیتم‌های درون‌بازی در بازارهای مختلف قابل‌معامله هستند. بنابراین، می‌توانید با به دست آوردن توکن NGL و مبادله آن با رمزارزها یا ارزهای فیات در صرافی‌ها یا بازارهای NFT درآمد کسب کنید.

«منطقه نئون» (Neon District)

 

«منطقه نئون» یا همان نئون دیستریکت یک بازی نقش‌آفرینی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا شخصیت‌ها و ابزار مختلف را جمع‌آوری کنند؛ همچون سایر بازی‌های این راهنما، این شخصیت‌ها و ابزار در قالب توکن‌های NFT ارائه می‌شوند. به این ترتیب، آیتم‌های درون‌بازی در نئون دیستریکت مجموعه‌های دیجیتالی وابسته به بلاک چین هستند و هر بازیکن می‌تواند با فروش دارایی‌هایش به سایر بازیکنان، درآمد کسب کند.

هدف ایجاد تیمی است که بتواند علیه سایر بازیکنان در ماموریت‌ها یا مبارزات رقابت کند. به عنوان مثال یک حالت بازی، رقابتی چندنفره به نام «نئون پیتزا» (Neon Pizza) است که بازیکنان را به مبارزه علیه یکدیگر فرا می‌خواند تا بتوانند توکن بومی پلتفرم Neon، ابزار و سایر موارد را به دست آورند.

تنها کاری که باید انجام دهید فرستادن شخصیت‌ها به یک ماموریت تحویل پیتزا برای غذا دادن به شهروندان گرسنه است. همچنین، می‌توانید استراتژی بدخواهانه‌تری به کار بگیرید و با کمین کردن، به تیم تحویل پیتزای سایر بازیکنان حمله کنید و دارایی‌های آنها را به سرقت ببرید.

درآمدهای حاصل از بازی در نئون را می‌توان برای ارتقاء و خرید شخصیت، اسلحه، زره، ابزار مختلف، و سایر آیتم‌ها استفاده کرد.

سخن پایانی

با خواندن این مقاله، احتمالاً متوجه شده‌اید که بازی‌های NFT از ژانرهای محبوب بازی استفاده می‌کنند و در عین حال، با ترکیب عناصر بلاک چینی ویژگی‌های منحصربه‌فرد بودن و نادر بودن را نیز به آیتم‌های درون‌بازی می‌افزایند.

بازی‌های NFT چندان دشوار نیستند و بازی کردن آنها علاوه بر لذت‌بخش بودن می‌تواند برای شما همراه با کسب درآمد باشد. در بازی‌هایی همچون اکسی اینفینیتی، کاربران گاهی سود خوبی کسب می‌کنند.

علاوه بر بازی‌های NFT ، یکی دیگر از کاربردهای محبوب توکن‌های NFT در جمع‌آوری کارت‌ها و آیتم‌های ورزشی دیده می‌شود. توکن‌های NFT فراتر از چند کارت خاطره‌انگیز ورزشی هستند و میلیون‌ها طرفدار در سرتاسر جهان را درگیر می‌کنند تا حرفی برای گفتن در مورد تیم محبوب ورزشی خود داشته باشند.

نظر شما درباره بازی های NFT چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.