اولویت اول مجلس، ساماندهی ارز های دیجیتال

0

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی درباره بررسی وضعیت صنعت استخراج رمز ارزهای جهان روا و مبادلات داخلی آن در کشور در صحن علنی مجلس، گفت: پدیده رمز ارزها را باید در دو حوزه مورد بررسی قرار داد؛ رمزارزها با منشا داخلی و رمزارزها با منشا ارز خارجی. موضوعاتی مانند برق موردنیاز برای استخراج، صدور مجوزها، مزارعی که بدون مجوز در حال استخراج رمز ارز هستند و… از جمله مسائلی است که در حوزه رمز ارزهای داخلی مطرح می‌شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: مزارعی که با مجوز در حال استخراج رمز ارز هستند، تحت نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت مشغول به کارند و مزارعی که بدون مجوز در حال فعالیت هستند، نیز خلاف قانون عمل می‌کنند.

وی تامین انرژی مورد نیاز استخراج رمز ارزها را یکی از انتقادات موجود در این حوزه دانست و توضیح داد: می‌توان برای تولید رمز ارز از ظرفیت نیروگاهی و انرژی پاک استفاده کرد نه برق شبکه‌ای. زیرا بسیاری از این مزارع اعلام آمادگی دارند که پس از آغاز فعالیت‌های خود با مجوز وزارت صمت، انرژی موردنیاز را از محل انرژی‌های پاک تامین کرده و خود نیز در این امر سرمایه گذاری کنند.

پورابراهیمی تصریح کرد: تمامی مسائل مربوط به استخراج رمز ارزها درباره رمزارزهای داخلی است در حالیکه اصلی‌ترین چالش در شرایط کنونی اقتصاد ایران، موضوع رمز ارزهای خارجی و تبادل آنها است؛ رمزارزهایی که در سایر کشورها تولید می‌شود اما میلیون‌ها ایرانی درحال تبادل آن هستند حال آنکه این بخش از شفافیت اطلاعاتی نیز برخوردار نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ساماندهی تبادل رمز ارزها اولویت است، افزود: قانونمند کردن استخراج رمزارزها نیز در مرحله بعدی قرار دارد. در حال حاضر حجم عظیمی از گردش مالی در نظام اقتصادی کشور به دلیل عدم ساماندهی رمزارزها از تیررس نظارت خارج شده و از ظرفیت مالیاتی آن‌ها استفاده نمی‌شود.

 

منبع:خبرگزاری خانه ملت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.