یکشنبه , خرداد ۲۳ ۱۴۰۰

اتریوم کلاسیک (ETC) چیست و چه تفاوتی با اتریوم (ETH) دارد؟

اتریوم کلاسیک یک پلتفرم رمزنگاری توزیع شده منبع باز، غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاکچین است که قراردادهای هوشمند را اجرا می کند. اتریوم کلاسیک در نتیجه هک شبکه در سال 2016 شکل گرفت. بلاکچین اصلی Ethereum به دو قسمت تقسیم شد که Ethereum Classic اصلی و Ethereum بلاکچین جدیدتر بود.

بر اساس اصل “کد قانون است”، قراردادهای هوشمند بصورت خودکار برنامه های دیجیتالی مستقل را اجرا می کنند که قابلیت اجرا به صورت برنامه ریزی شده را دارند. نمونه هایی از این برنامه ها شامل دستگاه های فروش خودکار سیستم ها (ATM) و سیستم بیت کوین است.

مفهوم اتریوم کلاسیک

ETC با ارائه مزیت حاکمیت غیرمتمرکز، اجرای قراردادهای هوشمند را تسهیل می کند. به عبارت دیگر، قراردادها را می توان بدون حضور شخص ثالث مانند وکیل اجرا کرد. قراردادهای هوشمند مانند گزاره های if-then هستند، به این معنی که اگر اقدامات لازم در قرارداد انجام شده باشد، پارامترهای قرارداد پاسخ دهنده تکمیل می شوند. اگر پارامترهای قرارداد انجام نشده باشد، بسته به شرایط تعیین شده در ابتدای قرارداد، ممکن است یک جریمه، هزینه یا باطل شدن قرارداد وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، در معاملات املاک و مستغلات، اگر در قرارداد ذکر شده بود که سپرده مقدماتی باید در تاریخ معینی پرداخت شود و وجوه دریافت نشده باشد، می توان قرارداد را ابطال کرد. قراردادهای هوشمند در یک دفتر توزیع شده یا شبکه بلاکچین موجود است. دفتر توزیع شده دفتر معاملات و قراردادهایی است که به صورت غیرمتمرکز در مکان های مختلف نگهداری می شود.

توافق نامه بین خریدار و فروشنده با توجه به شرایط مندرج در قرارداد، با خطوطی از کد در قرارداد هوشمند نوشته شده است که خود اجرا می شود. در نتیجه، دیگر نیازی به نظارت خارجی یا سانسور توسط یک مرجع مرکزی نیست، به این دلیل که این کد اجرای قرارداد را کنترل می کند.

تاریخچه اتریوم کلاسیک

در ابتدا، بلاکچین Ethereum به عنوان یک شبکه تاسیس شد که در آن معاملات با استفاده از اتریوم (ETH)، ارز رمزپایه شبکه، تسهیل می شد. با این حال، در ژوئن 2016، بلاکچین هک شد و 50 میلیون دلار به سرقت رفت. در نتیجه، یک اسپلیت یا هارد فورک برای ایمن سازی شبکه انجام شد. اتریوم کلاسیک به عنوان نسخه ای منشعب از بلاکچین اتریوم ظهور کرد، نسخه دیگر خود Ethereum است. این تقسیم برای بازگرداندن پول سرقت شده به صاحبان اصلی آنها، طبق سوابق قبل از هک، انجام شد.

شبکه جدیدتر یا Ethereum از ETH یا اتر به عنوان ارز رمزنگاری شده خود استفاده می کند در حالی که شبکه قدیمی تر، که به Ethereum Classic تغییر نام داده است، از ETC استفاده می کند.

نگرانی ها در مورد اتریوم کلاسیک

اگرچه هر دو Ethereum و Ethereum Classic قراردادهای هوشمندی را ارائه می دهند و هر دو در یک بازار فعالیت می کنند، اما اتریوم به عنوان قانونی ترین شبکه، دارای محبوبیت بیشتری است. همچنین، ETH اتریوم بعد از بیت کوین دوم است و به عنوان محبوب ترین آلت کوین شده در جهان محسوب می شود.

یکی از اصلی ترین نگرانی های اتریوم کلاسیک محدودیت های بالقوه در مورد مقیاس پذیری است. به طور معمول، این شبکه می تواند 15 تراکنش در ثانیه را انجام دهد، اما این تعداد بسیار کمتر از شبکه های پرداخت مانند Visa است که بیش از یک هزار تراکنش در ثانیه را انجام می دهد. اگرچه Ethereum Classic بسیاری از به روزرسانی های نرم افزاری را پشت سر گذاشته است، اما مقیاس پذیری سیستم های پرداخت آن همچنان یکی از بزرگترین چالش های پیش رو است.

امنیت احتمالاً در قراردادهای هوشمند همچنان مسئله ای مهم خواهد بود، خصوصاً از آنجا که Ethereum Classic قبلاً هک و سرقت میلیون ها دلار را تجربه کرده است. این نگرانی ها می تواند به طور بالقوه مانع استفاده از قراردادهای هوشمند از طریق اتریوم کلاسیک در معاملات عمده مالی و املاک و مستغلات شود.

مقررات بازار ارزهای رمزنگاری شده همچنان در حال توسعه هستند که ممکن است نحوه کار Ethereum Classic و سایر شبکه ها را تغییر دهد یا ندهد. به عنوان مثال، کمیسیون امنیت و تبادل (SEC) به دلیل شبکه های غیرمتمرکز، اوراق بهادار اتریوم یا بیت کوین را در نظر نمی گیرد.

بدون در نظر گرفتن ضمانت، برخی از رمزنگاری ها ممکن است برای گنجاندن در محصولات مالی مختلف که شامل سبدی از اوراق بهادار، سهام و اوراق قرضه مانند صندوق های معاملاتی و صندوق های سرمایه گذاری مشترک است با چالش هایی روبرو شوند.

آینده اتریوم کلاسیک

آینده ETC نسبت به اتریوم درخشان تر نیست زیرا Ethereum قانونی تر از این شبکه است، به ویژه با نگرانی های امنیتی که در مورد اتریوم کلاسیک وجود دارد. سرمایه گذاران به دلیل هک شدن در سیستم طی سالیان گذشته اعتماد خود را به ETC از دست داده اند و تا زمانی که ETC نتواند کد و نرم افزار خود را برای جلوگیری از هک شدن در آینده بروز کند، ممکن است اتریوم کلاسیک چالش هایی در پیش داشته باشد. با این حال، باید دید که چگونه قراردادهای هوشمند در پروژه Ethereum Classic توسعه می یابد و آیا می توان آنها را برای استفاده گسترده تصویب کرد.

تفاوت اتریوم کلاسیک با اتریوم

اگرچه ETC را می توان به عنوان دارایی دیجیتال ترید کرد، اما ETH قانونی تر و به طور گسترده تری ترید می شود. در اوایل سال 2021، صرافی شیکاگو (CME) معاملات آتی اتر را تصویب کرد. فقط بیت کوین و اتر برای چنین معاملاتی تایید شده اند. قراردادهای آتی قراردادهای مشتقه در یک اوراق بهادار اساسی با قیمت ثابت و تاریخ سررسید هستند. معاملات آتی اتر به سرمایه گذاران این امکان را می دهد تا برای حدس و گمان با اتر ترید کنند و همچنین از موقعیت برجسته ای در ETH یا شاید سایر رمزارز ها نیز جلوگیری کنند.

ما می توانیم با تجزیه و تحلیل میزان سرمایه یا دلار سرمایه گذاری متعهد به دو ارز، نحوه دید جامعه سرمایه گذاری نسبت به ETC در مقابل ETH را تعیین کنیم. هنگام مقایسه سرمایه بازار دو رمزارز، ETH برنده آشکار است. سقف بازار ارز رمزنگاری شده با ضرب قیمت ارز، بر اساس ارز فیات مانند دلار آمریکا در کوین ها یا توکن های موجود در گردش محاسبه می شود.

ETC دارای 116 میلیون کوین در گردش است که سرمایه بازار آن نزدیک به 1.3 میلیارد دلار است در حالی که ETH تقریبا 115 میلیون در گردش است و کلاهک بازار آن تقریبا 177 میلیارد دلار است. ETC تقریباً 11 دلار ترید می شود، در حالی که ETH از 04 مارس 2021 بیش از 1500 دلار برای هر کوین ترید می کند.

اگرچه هر دو شبکه قراردادهای هوشمند ارائه می دهند، اما احتمال نگرانی های امنیتی گفته شده پیرامون ETC سرمایه گذاران را به سمت سرمایه گذاری در ETH و اتخاذ قراردادهای هوشمند اتریوم در مقابل قراردادهای اتریوم کلاسیک سوق می دهد.

اهداف اتریوم کلاسیک

از زمان انشعاب، بسیاری از پیشرفت ها در پروژه Ethereum Classic صورت گرفته است. هدف این پروژه ادامه کار در جهت تبدیل شدن به یک شبکه جهانی پرداخت با استفاده از قراردادهای هوشمند است که می تواند بدون حاکمیت متمرکز عمل کند.

همانند سایر ارزهای رمزپایه، Ethereum Classic احتمالاً همچنان به عنوان یک فروشگاه دیجیتال با ارزش تلاش خواهد کرد، به این معنی که می تواند با حفظ ارزش خود ذخیره و مبادله شود. ذخیره ارزش دیجیتال برای رمزارز شامل قدرت خرید آن است که می تواند به سرعت به پول نقد تبدیل شود یا برای خرید دارایی دیگر، مانند پول استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *