آیا هک بیت کوین امکان پذیر است؟

0

در سال‌های اخیر ارزهای رمزنگاری شده به ویژه بیت‌کوین و اتریوم جهان را تحت تاثیر قرار داده‌اند. با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، برای کاربران این امکان فراهم شده تا علاوه بر معامله، سرمایه‌گذاری و کسب سود در این بازار؛ از طریق رمزارز کالا و خدمات خریداری کنند. با این اوصاف، سوالات مهمی در مورد آینده ارزهای دیجیتال مطرح می‌شود. یکی از اصلی‌ترین سوالات در خصوص ارزهای دیجیتال این است که “آیا امکان به سرقت بردن آنها وجود دارد؟” در جواب باید گفت درست مانند پول نقد یا فیات، امکان به سرقت رفتن ارزهای دیجیتال نیز وجود دارد. بنابراین برای حفظ دارایی رمزنگاری شده خود لازم است تدابیر امنیتی اساسی اتخاذ کنید.

 

چطور می توان بیت کوین را هک کرد؟

واضح است که بیت‌ کوین یک فناوری نسبتا جدید است، اما با این حال در طی ۱۲ سال فعالیت خود، ثابت کرده که امن‌ترین سیستم دیجیتالی در جهان و مطمئن‌ترین سیستم پولی است که تاکنون اختراع شده است. بلاکچین بیت‌کوین هرگز هک نشده و هیچ تقلبی در شبکه آن وجود ندارد. با این وجود مانند هر نرم‌افزار دیگری بیت‌کوین بی‌نقص نبوده و هرازگاهی اشکالات جزئی در آن ظاهر می‌شوند.

می‌دانید که بلاکچین بیت‌ کوین منبع باز و غیرمتمرکز بوده و توسط هیچ نهادی اداره نمی‌شود؛ این موضوع سبب شده تا کاربران بیشتر در معرض سرقت و کلاهبرداری قرار بگیرند. همچنین در صورت از دست دادن دارایی دیجیتالی نیز امکان مراجعه به نهادهای امنیتی و طرح شکایت وجود ندارد.

در ماه می ۲۰۲۱، گزارشی توسط کمیسیون تجارت فدرال (FTC) کشور آمریکا منتشر شد. بر اساس این گزارش کلاهبردارانی با جعل هویت ایلان ماسک از اکتبر سال ۲۰۲۰، موفق به سرقت بیش از ۲ میلیون دلار ارز دیجیتال شدند. بر اساس آمارهای ارائه شده توسط نهاد حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در آمریکا، تاکنون نزدیک به ۷۰۰۰ نفر دارایی رمزنگاری شده خود را از طریق کلاهبرداری‌ از دست داده‌اند.

 

در صورت هک بیت کوین چه اتفاقی می‌افتد؟

در فناوری بلاکچین، داده‌ها در یک سرور مرکزی ذخیره نمی‌شوند، بلکه در یک شبکه عظیم از رایانه‌ها ذخیره و ثبت شده و دائما توسط شبکه مورد بررسی قرار می‌گیرند. به همین ترتیب از بلاک چین بیت‌ کوین بیش از یک نسخه موجود بوده و هزاران نسخه از آن در nodeهای یک شبکه کامپیوتری ذخیره شده‌اند. این گره‌ها (نودها) در سراسر جهان پراکنده شده و حاوی تمام اطلاعات معاملات انجام شده در شبکه بیت‌کوین هستند.

در واقع فردی که قصد هک بیت‌کوین و ایجاد تغییر در شبکه بیت‌کوین و یا هر شبکه مبتنی بر بلاکچین را داشته باشد، لازم است حداقل ۵۱% از کل نودهای کامپیوتری را هک کند که کار بسیار دشوار و تقریبا غیرممکنی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.